Как да победим фалита

Mar 13 / Никола Петров

Опасен противник ли е фалитът? Може ли да бъде победен? Страх ли ни е от него?
Аз мисля, че фалитът е опасен, защото може да ти отнеме всичко - бизнеса, личния живот, благосъстоянието и т.н. Хубавото е, че може да бъде победен. Като всичко друго във Вселената и той има своите несъвършенства и слаби страни. Важно е да го опознаем, по възможност чрез наблюдение и изучавайки го, а не изправяйки се лице в лице с него.  Да проявим предпазливост, да избегнем директната битка с него и да планираме бизнеса си така, че да не го срещнем по пътя си. Важно е да преодолеем страха от него като признаем и приемем, че той съществува и осъзнаем, че неговите слабости биха ни дали предимство...


Неговите слаби страни:

  • Високото его - толкова е самоуверен, че когато реши да ни нападне, не го крие, дори ни предизвестява. Сякаш всеки ден ни се обажда по телефона и казва "Аз идвам!".
  • Храни се от нашите грешки, което изцяло го прави зависим от нас. 
  • Най-мощното му оръжие и единственото, което може да ни порази е нашият страх от фалит. За щастие това също го прави зависим от нас.

Как да го победим?

Съвет 1 - План за излизане от бизнеса.

Един от най-ценните уроци, които научих. Важно е, когато започваме бизнес, да имаме план за излизане от него. Това може да е продажба на бизнеса, пенсиониране, преустановяване на дейността или друга възможност. Планът за излизане има два сценария - избягване на среща с фалита или постигане на дългосрочната ни цел.
Както вече споменах, фалитът е арогантен и ни известява, когато реши да ни нападне. Важно е да сме бдителни и да следим за сигналите, които ни праща. Това е възможно, стига да сме определили какъв резултат искаме от нашия бизнес, как ще го измерваме и най-важното - да го проследяваме. Важно е преди да започнем, да определим стойностите на показателите за измерване, при които ще излезем от бизнеса. Те са нашите ориентири дали се движим по маршрута, който сме начертали за постигане на целта или сме се изгубили в необятната карта на бизнеса. 
Това е една от грешките, които съм допускал - да купувам ново седло на "умрелия кон", да го лекувам, да сменям старите подкови с нови, да го глезя с най-хубавите моркови, вместо да приема, че е мъртъв... И е време за нов кон.

Съвет 2 - Бъди по-бърз от него

Как да бъдем бързи? Обичам да търся причинно следствените връзки и зависимостите в етапите на бизнес развитието. За това бих перефразирал въпроса на "Кое ни пречи да сме по-бързи?". Причината, която открих за себе си е "гасенето на пожари". Картината е следната: Имаме карта, На нея са точката, от която стартираме (Ка точка) и нашата дългосрочна цел (финала - мястото за излизане от бизнеса). Нашата роля е да изберем маршрут, по който да стигнем до финала възможно най-бързо, използвайки колкото се може по-малко ресурси. Това е и причината да създам дисциплината "Бизнес ориентиране". Можете да създадете вашата "Карта на бизнеса" с нашия безплатен инструмент от тук.
Но нека се върнем на "гасенето на пожари". Всички пожари по нашия път ни забавят, отнемат от нашето време и дават възможност на фалита да скъсява дистанцията. А пожарите пламват от искрата, наречена "грешка". От друга страна аз мисля, че грешките са хубаво нещо, стига да разпалваме огъня контролирано (с пожарогасител в ръка). И без значение дали сме "умният", който се учи от грешките си или "мъдрият", който учи от грешките на другите, важното е да се учим. И тук бих дал един съвет - ако навсякъде около вас хвърчат искри и пламват пожари, потърсете бизнес треньор. Преди много време това спаси мен и бизнеса ми!

Съвет 3 - Създай своя армия

Коя е нашата армия? Това е всяка паричка от нашите парични потоци. Колкото повече пари текат към нас и колкото повече са от тези, които ни напускат, с толкова по-голяма армия разполагаме. По-големите приходи са в следствие на по-големия обем продажби. Важно е да сме добри търговци или пък да привлечем такива в екипа си. За 20 години опит в продажбите научих, че винаги може и още. Това е причината тренировъчният лагер "Ориентиране в продажбите" да е един от първите ни продукти, видял бял свят. В него е събран целият този опит, представен по достъпен и лесен за усвояване начин. 

В заключение...

През годините осъзнах, че фалитът не е страшен, а е само едно от предизвикателствата по пътя към целта. Научих се да го приемам като част от "играта". Старая се да бъда мъдър като му отредих ролята на учител - наблюдавам го, изследвам го, на моменти се приближавам, а в други взимам преднина.
Стремежът е важен, стремежът да се движиш към целта!

Създаден с